Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.

naša cena 65,00 €
dostupný
naša cena 90,00 €
dostupný

KONTAKT

Mgr. Martina Šlichtová, Vydavateľstvo Emócia
J. Kozáčeka 2115/12, 960 01 Zvolen
tel: +421 915 536 636
originalneprihovory@gmail.com

naša cena 65,00 €
dostupný
naša cena 9,90 €
dostupný

 

 

 

PARTNERI

 O AUTORKE

Silvia Hlôšková - životopis:

 

Narodila sa 12.5. 1965 v Žiari nad Hronom. Vyštudovala Strednú pedagogickú školu v Turčianskych Tepliciach a 17 rokov pracovala v rodnom meste na pozícii – učiteľka v materskej škole. V roku 1987 sa stala členkou Zboru pre občianske záležitosti

Človek-človeku v Žiari nad Hronom.

Od roku 2000 je zamestnaná v Mestskom kultúrnom centre v Žiari nad Hronom  ako odborná pracovníčka pre ZPOZ.

 

Knihy: Kolobeh - Zborník príhovorov a poézie k občianskym obradom a slávnostiam (2008)

Kolobeh 2 - Zborník príhovorov  a poézie k smútočným občianskym obradom (2014)

 

Zborníky vydala Ústredná rada Združenia ZPOZ Človek-človeku v SR pre členov Združenia ZPOZ.

 


 

 

Autorka o sebe:

 

Akonáhle som v základnej škole dokázala prečítať prvé vety, a písmenká mi začali dávať zmysel, zamilovala som si rozprávky.  Priam som očami hltala ich obsah. Často aj potajomky v noci, s lampášom pod perinou, listujúc stránku za stránkou. Je to zvláštne, ale vždy som mala potrebu všetky tie príbehy drakov, princezien, kráľov, ježibáb a škriatkov čítať nahlas. Svoju predstavu o čarovných bytostiach som vnášala do modulácie hlasu. Takto som im vdychovala život. A k rozprávkam akosi mimovoľne pribudli  básne. V knižnici som dokázala presedieť hodiny pri výbere poézie na školskú recitačnú súťaž. Napriek tomu, že som sa nikdy necítila komfortne v situácii, keď som bola stredobodom pozornosti, recitačné súťaže mali výnimku. Prednesom som zabúdala na okolitý svet. Bola som len ja, báseň a moje pocity z nej.

Na strednej škole na poéziu akosi neostal čas, ale keď som už začala učiť v materskej škole, svet verša ma znova začal zvádzať. Vansovej lomnička, Sládkovičova Štiavnica – to bola pre mňa veľká škola života. Presnejšie povedané, škola recitácie. A potom...

Kolegyňa v materskej škole jedného dňa prišla za mnou s otázkou, či nechcem ísť recitovať na obrady a slávnosti. Žiarsky ZPOZ hľadá nových členov. Vtedy som ešte netušila, že z toho vzíde láska na celý život. Opäť som sedávala v knižnici, opäť som hodiny a hodiny hľadala medzi poličkami plnými kníh básne o láske, o bolesti, o šťastí z príchodu nového človiečika. Nestačilo mi to, čo majú ostatní recitátori,  prahla som po niečom novom, inom, osobitejšom, zaujímavejšom.

Ach, poézia. Nedokážem slovami vyjadriť to, čo mi dáva. Je to pre mňa svet za svetom, v ktorom realita sa stráca v hmle a ostré kontúry dostáva moja emócia.

13 rokov som pôsobila v Zbore pre občianske záležitosti v Žiari nad Hronom a 14-ty rok, presnejšie rok 2000 mi priniesol zmenu. Doteraz som za ňu vďačná. Dostala som pracovnú ponuku na post vedúcej ZPOZu v Žiari nad Hronom. No zľakla som sa toho. Uvedomovala som si, že tu už nebude stačiť môj  prednes. Od zpozárky sa predsa vyžaduje, aby písala príhovory a scenáre k obradom a slávnostiam. Mám na to? Nie je to pre mňa príliš veľké sústo? Veď naposledy som písala slohy v základnej škole.

Neviete si predstaviť , aký vnútorný zápas sa vo mne odohrával. Na jednej strane som to chcela skúsiť, na strane druhej  mi moja verná sprievodkyňa "POCHYBNOSŤ" nahovárala, že zlyhám.  Ale ja som sa jej vzoprela, a rozhodla som sa, že idem „bojovať“.  Časom sa z toho „boja“ stala pre mňa najúžasnejšia práca na svete. Akoby ju niekto tam hore vymyslel práve pre mňa.

Okrem poézie som objavila ďalší rozmer života. Objavila som, že aj písanie je svet za svetom. Myšlienkam, vnemom, vnútornému chveniu môžem dávať hlas. Iný hlas má smútok, iný odovzdanosť muža a ženy, radosť, úcta... .

Kolobeh pocitov, kolobeh emócií, ktoré odovzdávam ľuďom a ony my ich dvojnásobne vracajú späť  na obradoch a slávnostiach, ktoré pre nich pripravujem. Či už sú to sobášne obrady, uvítania detí do života, smútočné obrady, programy pre seniorov, jubilantov, učiteľov, darcov krvi, matky, športovcov...

Za uplynulé roky sa mi zbierka príhovorov a poézie poriadne rozrástla. Časť z nich vydala Ústredná rada Združenia ZPOZ Človek-človeku v SR pre svojich členov prostredníctvom dvoch zborníkov príhovorov a poézie k občianskym obradom a slávnostiam.

A s ďalšími sa chcem podeliť spolu s vami.

Ako keď záhradník vo vystretej ruke podáva hosťovi dozreté jabĺčko.

Nuž nech sa páči, oberajte.


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

Reakcia autorky
Silvia Hlôšková
05.04.2019 16:50
Ďakujem za všetkých
Zuzana VALOCKÁ
05.04.2019 14:17