naša cena 65,00 €
dostupný

KONTAKT

Mgr. Martina Šlichtová, Vydavateľstvo Emócia
J. Kozáčeka 2115/12, 960 01 Zvolen
tel: +421 915 536 636
napíšte nám

naša cena 65,00 €
dostupný
naša cena 9,90 €
dostupný

 

 

 

PARTNERI

 O AUTORKE

Silvia Hlôšková - životopis:

 

Narodila sa 12.5. 1965 v Žiari nad Hronom. Vyštudovala Strednú pedagogickú školu v Turčianskych Tepliciach a 17 rokov pracovala v rodnom meste na pozícii – učiteľka v materskej škole. V roku 1987 sa stala členkou Zboru pre občianske záležitosti

Človek-človeku v Žiari nad Hronom.

Od roku 2000 je zamestnaná v Mestskom kultúrnom centre v Žiari nad Hronom  ako odborná pracovníčka pre ZPOZ.

 

Knihy: Kolobeh - Zborník príhovorov a poézie k občianskym obradom a slávnostiam (2008)

Kolobeh 2 - Zborník príhovorov  a poézie k smútočným občianskym obradom (2014)

 

Zborníky vydala Ústredná rada Združenia ZPOZ Človek-človeku v SR pre členov Združenia ZPOZ.

 


 

 

Autorka o sebe:

 

Akonáhle som v základnej škole dokázala prečítať prvé vety, a písmenká mi začali dávať zmysel, zamilovala som si rozprávky.  Priam som očami hltala ich obsah. Často aj potajomky v noci, s lampášom pod perinou, listujúc stránku za stránkou. Je to zvláštne, ale vždy som mala potrebu všetky tie príbehy drakov, princezien, kráľov, ježibáb a škriatkov čítať nahlas. Svoju predstavu o čarovných bytostiach som vnášala do modulácie hlasu. Takto som im vdychovala život. A k rozprávkam akosi mimovoľne pribudli  básne. V knižnici som dokázala presedieť hodiny pri výbere poézie na školskú recitačnú súťaž. Napriek tomu, že som sa nikdy necítila komfortne v situácii, keď som bola stredobodom pozornosti, recitačné súťaže mali výnimku. Prednesom som zabúdala na okolitý svet. Bola som len ja, báseň a moje pocity z nej.

Na strednej škole na poéziu akosi neostal čas, ale keď som už začala učiť v materskej škole, svet verša ma znova začal zvádzať. Vansovej lomnička, Sládkovičova Štiavnica – to bola pre mňa veľká škola života. Presnejšie povedané, škola recitácie. A potom...

Kolegyňa v materskej škole jedného dňa prišla za mnou s otázkou, či nechcem ísť recitovať na obrady a slávnosti. Žiarsky ZPOZ hľadá nových členov. Vtedy som ešte netušila, že z toho vzíde láska na celý život. Opäť som sedávala v knižnici, opäť som hodiny a hodiny hľadala medzi poličkami plnými kníh básne o láske, o bolesti, o šťastí z príchodu nového človiečika. Nestačilo mi to, čo majú ostatní recitátori,  prahla som po niečom novom, inom, osobitejšom, zaujímavejšom.

Ach, poézia. Nedokážem slovami vyjadriť to, čo mi dáva. Je to pre mňa svet za svetom, v ktorom realita sa stráca v hmle a ostré kontúry dostáva moja emócia.

13 rokov som pôsobila v Zbore pre občianske záležitosti v Žiari nad Hronom a 14-ty rok, presnejšie rok 2000 mi priniesol zmenu. Doteraz som za ňu vďačná. Dostala som pracovnú ponuku na post vedúcej ZPOZu v Žiari nad Hronom. No zľakla som sa toho. Uvedomovala som si, že tu už nebude stačiť môj  prednes. Od zpozárky sa predsa vyžaduje, aby písala príhovory a scenáre k obradom a slávnostiam. Mám na to? Nie je to pre mňa príliš veľké sústo? Veď naposledy som písala slohy v základnej škole.

Neviete si predstaviť , aký vnútorný zápas sa vo mne odohrával. Na jednej strane som to chcela skúsiť, na strane druhej  mi moja verná sprievodkyňa "POCHYBNOSŤ" nahovárala, že zlyhám.  Ale ja som sa jej vzoprela, a rozhodla som sa, že idem „bojovať“.  Časom sa z toho „boja“ stala pre mňa najúžasnejšia práca na svete. Akoby ju niekto tam hore vymyslel práve pre mňa.

Okrem poézie som objavila ďalší rozmer života. Objavila som, že aj písanie je svet za svetom. Myšlienkam, vnemom, vnútornému chveniu môžem dávať hlas. Iný hlas má smútok, iný odovzdanosť muža a ženy, radosť, úcta... .

Kolobeh pocitov, kolobeh emócií, ktoré odovzdávam ľuďom a ony my ich dvojnásobne vracajú späť  na obradoch a slávnostiach, ktoré pre nich pripravujem. Či už sú to sobášne obrady, uvítania detí do života, smútočné obrady, programy pre seniorov, jubilantov, učiteľov, darcov krvi, matky, športovcov...

Za uplynulé roky sa mi zbierka príhovorov a poézie poriadne rozrástla. Časť z nich vydala Ústredná rada Združenia ZPOZ Človek-človeku v SR pre svojich členov prostredníctvom dvoch zborníkov príhovorov a poézie k občianskym obradom a slávnostiam.

A s ďalšími sa chcem podeliť spolu s vami.

Ako keď záhradník vo vystretej ruke podáva hosťovi dozreté jabĺčko.

Nuž nech sa páči, oberajte.


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

Silvia Hlôšková [91.127.209.*]

05.04.2019 16:50

Reakcia autorky

Cením si vaše slová poďakovania, je to pre mňa úžasná spätná väzba. Silvia Hlôšková

ODPOVEDAŤ

Zuzana VALOCKÁ [78.98.224.*]

05.04.2019 14:17

Ďakujem za všetkých

Milá pani Silvia,ďakujem za všetkých. Za kolegov starostov,ktorí sa inšpirujú,alebo rovno odpíšu Vaše prekrásne myšlienky do svojich nekrológov. Ďakujem za rodiny ,ktoré ubolené žiaľom nechávajú svoje duše hladiť Vašimi slovami,Vašimi odkazmi. Ďakujem aj za tých,ktorí už nepoďakujú,lebo nemôžu..Nechcem byť patetická,ale po stovke obradov,ktoré som "ustála" aj vďaka Vašim príhovorom, som si plne vedomá hĺbky každého takéhoto obradu a posolstva,ktoré môže a nemusí zanechať v nás-živých..Vďaka a nech sa Vám naďalej darí tým vzácnym a jedinečným spôsobom spájať slová,slovíčka,myšlienky do poslednej rozlúčky s našimi blízkymi

ODPOVEDAŤ