Úvod » 1. EDÍCIA (mestá/pohrebníctva) » 25 príhovorov na netradičné obrady
OBSAH
5 príhovorov - Deň matiek
5 príhovorov – oceňovanie bezpríspevkových darcov krvi
5 príhovorov – prijatie maturantov
5 príhovorov – Mesiac úcty k starším (oslava životných jubileí)
5 príhovorov - Vianoce
Ukážka príhovoru – Deň matiek:
Vážené dámy, milé mamy, staré mamy, babičky!
Dnešná oslava Dňa matiek je možno trochu iná. Iná tým, že chcem svojím príhovorom poukázať aj na to ťažšie, bolestnejšie, čo musí veľa matiek prekonávať v živote. Starostlivosť o choré dieťa. Nie je to nič jednoduché, je to údel na dlhé roky, keď sa mama veľakrát musí zriecť svojej pracovnej kariéry a všetko obetovať pre dieťa. Byť tu s ním, pre neho vo dne, v noci.
A napriek tomu s ním prežíva mnoho radostných chvíľ. Miluje ho také, aké je. Teší sa z každého jeho úspechu, do úmoru ho povzbudzuje, každý deň mu ako liek dávkuje optimizmus a chuť žiť. Aj také sú mamy medzi nami.
Aj také býva materstvo.
Dnešná oslava Dňa matiek rozpráva o tom, že mama nechce mať nikdy pocit nepotrebnosti, zbytočnosti. Práve naopak. Byť matkou je pre ňu nádherné poslanie, ktoré dáva jej životu zmysel. Zabúda na seba a myslí vždy na iných.
Také je materstvo.
Dnešná oslava Dňa matiek je i pohľadom do minulosti – na vašu mladosť, na roky, keď deti boli ešte malé, starostí veľa, a kolotoč zhonu sa točil tak rýchlo...
Ukážka z príhovoru - oceňovanie bezpríspevkových darcov krvi:
Vážení hostia,
dnes sa tu stretli tí, ktorým nie je ľahostajný osud iných, a ktorí aj v dnešnom uponáhľanom a často neosobnom svete nemyslia len na seba. Darcovia krvi. Keď som uvažoval, ako sa vám prihovoriť, spomenul som si na novinový článok, ktorý som nedávno čítal v nemenovanom týždenníku, a v ktorom boli citované slová primára Hematologicko-transfúzneho oddelenia Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku:
„V súčasnosti sa krv často mylne uvádza len ako vzácna tekutina. Krv je orgán ako každý iný, či už pečeň alebo srdce. Na darcov krvi sa tiež nepozerá ako na darcov orgánov, čo je veľká škoda. Viete čo je zaujímavé na krvi? Nedá sa získať ani protekciou, ani úplatkami, nedá sa vyštrajkovať a dokonca ju nezoženiete ani cez Ministerstvo zdravotníctva. Jediná metóda je darovanie, bezplatný odber.“
Vy - darcovia krvi si skutočne zaslúžite pozornosť zo strany štátu, ale aj širokej verejnosti. Hovorí sa, že človek príde na to, akú hodnotu majú rôzne veci, udalosti a ľudia až vtedy, keď ich stratí. Podobné je to zrejme aj so zdravím. Často sa totiž stáva, že až keď ho stratíme a ocitneme sa v nemocnici, oceníme šľachetnosť a obetavosť tých, ktorí nám možno aj zachránili život. Darovali totiž krv. Bezplatne.
Ukážka príhovoru – prijatie maturantov v obradnej sieni:
Vážená pani profesorka, vážený pán profesor, milí maturanti!
Keď sa raz opýtali historicky najúspešnejšieho slovenského horolezca Petra Hámora, čo pre neho znamená horolezectvo, povedal:
„Každý výstup je pre mňa plný dobrodružstiev, záhad a tajomstiev. Vtedy siaham až na dno svojich síl a prekonávam hranice ľudských možností.“
Vedel o čom hovorí, pretože tých výstupov má na svojom konte už veľké množstvo.
Čo vlastne ženie horolezcov k tomu, aby sa zlepšovali, čo im dáva ambície? Dôležité je práve dobrodružstvo. Vystavujú sa maximálnym extrémom, sú súčasťou prírody. Klasické karabíny, laná, skoby, stúpacie mačky s hrotmi, ktorými sa zapierajú o ľad, to všetko tvorí súčasť ich výbavy, keď vyrazia na horský masív a veria, že to čo ich tam čaká, zvládnu. Vtedy sa začne odohrávať príbeh horolezcov a hory.
Postupne naberajú výšku, bojujú s mrazivým vetrom, zdolávajú zmrznuté žľaby, kamenné steny, keď sú naviazaní na jedno lano a musia sa spoľahnúť jeden na druhého, musí medzi nimi vládnuť zhoda, musia si veriť.
Niekedy ich prekvapí hrozivá búrka s hustým snežením. Nohy zapadajú po vyše kolien do bielej masy a človek vie, že musí vydržať. Hĺbka pod ním rastie, ale on je koncentrovaný na jeden až dva štvorcové metre pred ním. Čím je výstup zložitejší, tým viac pyšný je na seba.
Až príde okamih, kedy si už len užíva nádherný výhľad, adrenalín prúdiaci po celom tele a niekedy aj pocit, že sa stal neprekonateľný. Veď pod sebou má celý svet a nad sebou iba nebo.
V prenesenom význame slova aj ľudský život je dobrodružstvom, aj v ňom nás občas prekvapia náhle búrky a my musíme napriek tomu kráčať ďalej, sme nútení zdolávať nespočetné prekážky, hľadajúc pri tom záchytné, oporné body, aby sme sa mohli posunúť vyššie. Máme pred sebou rôzne méty a keď ich dosiahneme, cítime sa tiež víťazmi a pripravujeme sa na výstup ďalší.
Vás, milí maturanti, čaká po akademickom týždni takisto zvládnutie jedného z týchto pomyselných vrcholov. Maturitná skúška.
Spomínate si na to, keď ste po prvý krát stáli na úpätí kopca s novými spolužiakmi a vtedy pre vás neznámymi profesormi? ...
Ukážka príhovoru – Mesiac úcty k starším (oslava životných jubileí):
Taliansky filmový režisér Federico Fellini kedysi vo filme CESTY vyslovil:
„...Rodia sa zámerne s ľuďmi, keď sa tí vyberajú k druhým ľuďom, alebo spoločne určitým smerom... „
Vážení hostia, milí seniori!
Áno, každá cesta začína krokmi a potom vďaka človeku, jeho osobnosti nadobúda svoju charakteristickú podobu. Tak ako je rieka metaforou pre čas, pre jeho večný pohyb, premenlivosť, plynutie ale aj celistvosť, tak je cesta metaforou pre ľudskú múdrosť ako žiť. Cesty sú výrazom ľudskej túžby nielen prekonať vzdialenosti, ale aj dostať sa ďalej, hľadať, nachádzať, stretávať sa. Nuž a na každej z ciest si človek raz nájde miesto, ktoré ktosi - kedysi výstižne pomenoval: Domov. Je to prítulné miesto, o ktorom básnik napísal: „Aj keď sa rozhodneme kráčať po jeho pôde bosí, nič nám nezraní nohu. Domov nás privíta a obklopí...“
Vaším domovom, milí naši seniori, je toto mesto. Dnes sa z jeho pôdy pozeráte do času, ktorý už uplynul....
Ukážka príhovoru – Vianoce:
Vážení spoluobčania!
Vianoce sú nesporne pre väčšinu ľudí najkrajšími sviatkami roka. Ich príchod sprevádza niekoľko týždňov predtým zhon v uliciach, v obchodoch, kde sa ostošesť nakupujú darčeky, gazdinky premýšľajú, či bude sviatočný stôl dosť bohatý, v domácnostiach sa upratuje, pečie, v médiách už od októbra na nás útočia nespočetné reklamy. Predvianočná trma-vrma.
Ale potom príde veľké stíchnutie v uliciach i v nás. Koláče sú napečené, hríbová kapustnica a ryba rozvoniavajú, všetko je na svojom mieste a aj naše srdcia akoby začali biť o oktávu nižšie. Možno preto, že sme si konečne stihli naplno uvedomiť - začali ozajstné sviatky lásky. Večné náhlenie ustalo, a vtedy sa prebudí ticho Vianoc, zbavené každodenného ruchu všednosti.
O čom vlastne Vianoce sú? O ľudskej štedrosti, keď k nám prehovorí človečina.